top of page

KYOKUSHINJUTSU

Veština je nastala kao rezultat velikog iskustva i visokog nivoa majstorstva u borilačkim veštinama - shihana DRAGANA FILIPOVIĆA koji je osnivač ovog stila JU JUTSU veštine. U čast svog učitelja, velikog majstora MASUTATSU OYAMA-e, a u cilju izražavanja idejne suštine svog samoodbrambenog koncepta, shihan D. FILIPOVIĆ je metod nazvao KYOKUSHINJUTSU ( KJOKUŠINDŽUCU ). Karakter KYOKU  ( KJOKU ) označava pojam za “ večno – uvek prisutno”, karakter SHIN ( ŠIN ) definiše pojam “ realnosti – apsolutne istine”, a karakter  JUTSU ( DJUCU ), označava (borilačku) veštinu i pretežno se koristi kod naglašavanja  samoodbrambene upotrebne vrednosti. Tako da KYOKUSHINJUTSU opisno možemo prevesti kao “ SAMOODBRAMBENA BORILAČKA VEŠTINA PREDVIĐENA ZA ADEKVATNO REAGOVANJE U UVEK PRISUTNIM POTENCIJALNO OPASNIM REALNIM SITUACIJAMA”.

Metod samoodbrane - KYOKUSHINJUTSU nastao je sublimiranjem najefikasnijih tehnika tradicionalnih dalekoistočnih veština, odabranih i prilagođenih za uslove realne borbe.
Osnovna karakteristika stila je jednaka zastupljenost udaraca, hvatova i bacanja objedinjenih metodološkim pristupom izvornih kineskih principa, i kao takva, veština je prihvaćena i ozvaničena od najznačajnije borilačke institucije svih vremena, manastira SHAOLIN.


KYOKUSHINJUTSU praktično predstavlja kombinaciju elemenata preuzetih iz borilačkih sistema:

KODOKAN JUDO I JU JUTSU - tehnike bacanja
AIKI JU JUTSU - tehnike poluga i kontrole
SHAOLIN CHIN NA - metodološki pristup i taktika
KYOKUSHINKAI KARATE DO - tehnike udaraca predvidjene za bliske distance
TAMESHIWARI- metod uvežbavanja razornosti udaraca (crepovi)


Samoodbrambeni sistem KYOKUSHINJUTSU sastavljen je od tri zaokružene metodološke celine: OSNOVNI SAMOODBRAMBENI PROGRAM, MAJSTORKI PROGRAM I OFANZIVNI PROGRAM. OSNOVNI SAMOODBRAMBENI PROGRAM KYOKUSHINJUTSU razrađuje tehniku i taktiku odbrane od nenaoružanog i neobučenog napadača ( „laika“ ). Smisao ovog programa je efikasno suprostavljanje uvežbane tehnike i taktike protiv fizičke snage i agresivnosti protivnika. MAJSTORKI PROGRAM – KYOKUSHINJUTSU SPECIJALNE FORME, razrađuje tehniku i taktiku samoodbrane od naoružanog, odnosno obučenog napadača. Tim programom obuhvaćenje su tehnike TANTO DORI ( odbrana od napada nožem ), BO DORI (odbrana od napada motkom ) i IPPON KUMITE ( borba na jedan korak – odbrana i suprotstavljanje obučenom protivniku koji vlada KARATE veštinom ). U okviru razrade tehnike IPPON KUMITE, predviđeno je da kandidati – JU JUTSU  majstori prođu kroz korektan nivo obuke u KARATE veštini. Treći, OFANZIVNI PROGRAM, pod nazivom KYOKUSHINJUTSU KOBUDO FORME, predviđen je za visoke nivoe majstorstva i po ugledu na tradiciju izvornog stila AIKI JU JUTSU predviđa razradu veština upotrebe oružja kao što su nož ( TANTO JUTSU ), tehnika bacanja oštrih predmeta ( SHURIKEN JUTSU ) i drugo, u taktičkom suprodstavljanju većem broju protivnika.

Metod uvežbavanja OSNOVNOG SAMOODBRAMBENOG PROGRAMA KYOKUSHINJUTSU, na svim nivoima, sprovodi se kroz partnerski rad, u formi KATA KUMITE. Tehničko uvežbavanje kombinovanih elemenata ( udarci – poluge – bacanja ) radi se isključivo na partneru u cilju sticanja rutine, kontinuiteta i redosleda pokreta, dok se pojedinačno usavršava samo razornost udaraca po metodu TAMESHIWARI.


Karakteristike stila su:

- Jednak značaj i upotrebna vrednost borilačkih tehnika - BACANJE, POLUGE,
UDARCI
- Uvežbavanje kroz simulaciju borbenih situacija dovedenih do granice " REALNE
BORBE"
- Psihološka i taktička priprema kandidata za nametanje borbenih uslova za efikasnu primenu uvežbanih tehnika
- Uvođenje obaveznih dovršavajućih udaraca na kraju svake akcije
- Obavezno i redovno uvežbavanje i testiranje udaraca metodom TAMESHIWARI

Pored planskih aktivnosti, koje se odvijaju na redovnim treninzima, kandidati imaju priliku da prolaze obuku i usavršavanje seminarskog tipa. Seminari se rade periodično , razlikuju se tematski i održavaju se nekoliko puta godišnje. Teme seminara su sledeće:


1. Seminar OSNOVNIH FORMI predviđen za početnike, nosioce žutog i oranž pojasa. Uvežbavaju se osnovne tehnike i sistem samoodbrane od laičkog napada nenaoružanog napadača, prostije rečeno bahatog siledžije.

2. Seminar SLOŽENIH FORMI predviđen za nivo zelenog, plavog i braon pojasa. Uvežbavaju se unapređene, složenije odbrambene tehnike.

3. Seminar TANTO DORI (odbrana od napada nožem). Pohađaju ga polaznici od nivoa plavog pojasa.

4. Seminar JO I BO DORI (odbarana od napada palicom i dugom motkom). Pohađaju ga polaznici od nivoa plavog pojasa.

5. Seminar SLOBODNIH FORMI. Na seminaru se uvežbava realna borba sa aspektom na defanzivni aspekt. Borbe se rade sa zaštitnom opremom. Pohađaju ga polaznici od nivoa braon pojasa.

6. Seminar OFANZIVNIH FORMI. Na seminaru se uvežbava realna borba sa akcentom na ofanzivni aspekt.

7. Seminar KOBUDO FORMI. Na seminaru se uvežbava rad sa oružjem kao što je nož tipa Tanto, kratki mač, duga motka.

 


Na svakom seminaru se uvežbava ojačavanje udarnih površina, razornost i preciznost udaraca. To se realizuje sistemom TAMESHIWARI, to jest lomljenjem crepova i cigala udarcima pesnicom, bridom dlana, korenom dlana, glavom, laktom, kolenom i nožnim udarcima.

 


OSIM USAVRŠAVANJA U TEHNIČKO-TAKTIČKOM SMISLU, SA ASPEKTA VEŠTINE, POSEBNO SE RADI NA PSIHO-FIZIČKOJ KONDICIJI, KAKO OPŠTOJ, TAKO I SPECIFIČNOJ, KROZ RAZVOJ SVIH MOTORIČKIH SPOSOBNOSTI. NA NAŠIM TRENINZIMA TO JE JEDAN POZITIVAN I STUDIOZAN PROCES, UTEMELJEN NA OSNOVAMA PERMANENTNOG STRUČNOG RADA I ODNOSA PREMA VEŠTINI I TRENAŽNOM PROCESU. SVI KOJI ŽELE DA USVOJE OSNOVE SAMOODBRANE ILI KOJI IMAJU AMBICIJE DA SE VEŠTINI PREDAJU ZNATNO VIŠE, SU DOBRODOŠLI. STIL JE TAKVIH TEHNIČKIH KARAKTERISTIKA DA MOŽE DA SE KORISTI U UPOTREBNOM SMISLU KAO SAMOSTALNA BORBENA JEDINICA, A S OBZIROM NA NJEGOVU KOMPATIBILNOST SA OSTALIM BORILAČKIM SPORTOVIMA ( BOKS, JUDO, KIK BOKS , RVANJE...), MOZE DA POSLUŽI KAO ODLIČNA NADOGRADNJA POMENUTIM BORILAČKIM SISTEMIMA. PORED PRIPADNIKA MUŠKE POPULACIJE, SVAKAKO DA SVOJE MESTO U VEŠTINI MOGU NAĆI I OSOBE NEŽNIJEG  POLA. SVE U SVEMU SVI SU DOBRODOŠLI: SPORTISTI, REKREATIVCI KOJI ŽELE DA NAUČE OSNOVNE TEHNIKE BORENJA U CILJU SAMOODBRANE, BORCI IZ DRUGIH BORILAČKIH SISTEMA, KOJI IMAJU POTREBU TEHNIČKE NADOGRADNJE U SAMOODBRAMBENOM ASPEKTU, , PRIPADNICI POLICIJSKIH I VOJNIH STRUKTURA KOJI  IZ PROFESIONALNIH RAZLOGA IMAJU POTREBU  DA SE OBUČE.

bottom of page